Pochwała gara rzymskiego

by - 03:52


Mój niezawodny gar ma już 2 lata i wygląd jakby przeżył co najmniej kilka wojen, w tym dwie światowe. Przy myciu nie stosuję detergentów (główna zasada użytkowania gara rzymskiego) i przypalam raczej rzadko, a wiadomo - samą wodą nie doszoruje się gada ;(  Na szczęście wygląd z funkcjonalnością mają niewiele wspólnego i potrawy pieczone w garnku rzymskim są bezkonkurencyjne, aromatyczne i soczyste. Należy jedynie pamiętać o złotej zasadzie moczenia gara w wodzie przez minimum 20 min przed włożeniem go do zimnego piekarnika. I najważniejsze - przyjąć z pokorą fakt, że już po pierwszym użyciu pozostanie on na wieki wieków ufajdany.

Na debiut z garnkiem rzymskim wybrałam przepis na schab pochodzący z bloga MoniKi
Jego zaletą jest krótki czas przygotowania mięsa, beztłuszczowa obróbka i ten niepowtarzalny akcent gruszkowy... mmmm :)


SCHAB PIECZONY Z GRUSZKAMI I SUSZONYMI ŚLIWKAMI

  • ok. 1 kg schabu bez kości
  • garść suszonych śliwek
  • 3 - 4 twarde gruszki
  • przyprawy: pieprz kolorowy, czosnek, słodka papryka, zioła prowansalskie, rozmaryn, sól (według własnego uznania)

  1. Schab myjemy pod bieżącą wodą i dokładnie osuszamy papierowym ręcznikiem. Nacieramy przyprawami i odstawiamy na minimum 1 godzinę do lodówki. 
  2. Garnek rzymski moczymy w wodzie ok 15 - 20 minut.
  3. Gruszki myjemy, kroimy wzdłuż na pół i usuwamy gniazda nasienne. Najlepiej sprawdzają się gruszki twarde (nie rozpadają się w trakcie pieczenia).
  4. Mięso, suszone śliwki i gruszki wykładamy w garnku i wstawiamy do zimnego piekarnika. Pieczemy w temp. 200 st C, około 1,5 godziny (w zależności od wagi mięsa).
  5. Upieczony schab kroimy w plastry. 
Sos powstały podczas pieczenia możemy dodatkowo zagęścić 1 łyżeczką mąki rozmieszanej wcześniej z zimną wodą lub słodką śmietaną. Możemy również dodać ziarna kolorowego pieprzu.


You May Also Like

3 komentarze

  1. jeeejku prawie czuję jak smakuje! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kupiłam garnek rzymski,upiekłam schab wg tego przepisu. Ważył1kg, piekł się 1,5 godz. Wyszedł.....przeraźliwie suchy;(

    OdpowiedzUsuń
  3. Przykro mi :( Od 4 lat piekę w garze rzymskim wszystko począwszy od mięsa, a skończywszy na chlebie i nigdy nic mi nie uschło. Waga mięsa i oszacowanie czasu pieczenia mają znaczenie, podobnie jak odpowiednie namoczenie gara. Trudno powiedzieć co poszło nie tak. Ale mam nadzieje, że ten pierwszy raz Cię nie zrazi.

    OdpowiedzUsuń